Udział klas 7 i 8 w programie profilaktycznym „Znamię! Znam je?” - Kronika SP <br>w Rupniowie

Udział klas 7 i 8 w programie profilaktycznym „Znamię! Znam je?”

Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”, którego uczestnikami byli uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły.

W ramach realizacji programu nauczyciel biologii przeprowadził z uczniami klas siódmych lekcję o tym groźnym nowotworze skóry - wyjaśnił czym jest czerniak, omówił jego charakterystyczne cechy (tzw. ABCDE czerniaka) oraz złote zasady ochrony przed tym nowotworem. Uczniowie obejrzeli również film pokazujący jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem. Natomiast uczniowie klas ósmych w ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka mieli okazję spotkać się z pielęgniarką – panią Małgorzatą Zwierczyk, która poprzez prowadzoną z uczniami interaktywną pogadankę i przygotowane zadania jeszcze dokładniej przybliżyła im zagadnienia dotyczące tego złośliwego nowotworu. Pod koniec zajęć uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swojej wiedzę na temat czerniaka rozwiązując krótki quiz.

Udział uczniów w programie na pewno wpłynął na ich zwiększenie świadomości na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki.

Gabriela Czop-Czachurska

Zdjęcia