Z wizytą w Urzędzie Gminy - Kronika SP <br>w Rupniowie

Z wizytą w Urzędzie Gminy

27 lutego i 6 marca

Dnia 27 lutego i 6 marca bieżącego roku klasy pierwsze naszego gimnazjum odwiedziły Urząd Gminy Limanowa. Celem wizyty było zaznajomienie się z zasadami działania administracji samorządowej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną urzędu oraz pracą na poszczególnych stanowiskach.

Na początku uczniowie zostali zaproszeni do Sali konferencyjnej Urzędu Gminy, gdzie przywitał ich przez Sekretarz Gminy – Marek Ziaja. Tu też miała miejsce prezentacja multimedialna, w trakcie której Pan Marek przybliżył zasady funkcjonowania Urzędu, strukturę organizacyjną oraz dokumenty wewnętrzne, w oparciu o które Urząd działa.

Po teoretycznym wstępie młodzież miała okazję w praktyce doświadczyć jak wygląda praca urzędników. Uczniowie odwiedzili m.in. Wydział Geodezji i Planowania Przestrzennego, gdzie z zaciekawieniem słuchali o warunkach położenia gminy, znajdując na mapach geodezyjnych miejsca swojego zamieszkania. Pracę Wydziału omówił pokrótce Kierownik - Marian Mąka. Następnie goście udali się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego. Zadania jakie załatwiane są przez obie komórki omówił Kierownik – Dariusz Dutka. Największe zainteresowanie młodzieży dotyczyło kwestii udzielania ślubów cywilnych i formalności jakie trzeba spełnić by ślub taki mógł się odbyć. Uczniowie odwiedzili także Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji. Tam najszerzej omówiono temat dotyczący funkcjonowania w gminie ustawy śmieciowej. Informacje w tym zakresie przedstawił młodzieży Kierownik Wydziału – Rafał Woźniak.

Młodzież z Rupniowa miała okazję spotkać się również z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa – Józefem Oleksym, który jako główny przedstawiciel organu uchwałodawczego przekazał uczniom najważniejsze informacje dotyczące prac zarówno samej Rady Gminy, jak i poszczególnych Komisji Sekretarz naszej gminy ,Pan Marek Ziaja słusznie stwierdził, że „dzięki wizytom w Urzędzie Gminy uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat zarządzania gminą, poznając procedury i niektóre przepisy. Młodzi ludzie z zainteresowaniem przyglądali się pracy urzędników i zadawali pytania dotyczące spraw bieżących. Czas spędzony w Urzędzie sprawił, że młodzi ludzie wzbogacili się o wiedzę, która za kilka lat pomoże im być aktywnymi i świadomymi obywatelami, a kto wie – może nawet radnymi, urzędnikami czy wójtami”.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Markowi Ziaja i urzędnikom Gminy za bardzo za bardzo miłe i serdeczne przyjęcie nas w Urzędzie. Na początku byliśmy trochę wystraszeni ale zarazem podekscytowani. Szczególnie gdy zaproszono nas do Sali konferencyjnej ( mogliśmy usiąść na miejscach radnych), która, jak mówił Pan Marek Ziaja, jest świadkiem wielu burzliwych dyskusji związanych z sesjami Rady Gminy i przetargami Cała klasa 1b była szczerze zaintrygowana tym ja wiele spraw mają ,,na głowie" pracownicy urzędu. Pan Marek Ziaja opowiadał także o osuwisku powstałym w Kłodnem w 2010 roku na skutek częstych opadów deszczu. Mówił o wielkiej presji jaką nałożono na urzędników i budowlańców ,gdyż trzeba było nowo powstałe domy oddać do użytku mieszkalnego już w grudniu. Mówił o bardzo ważnej dla środowiska powstającej w naszej gminie kanalizacji (widzieliśmy stosy „ papierów”, które trzeba przygotować przed przystąpieniem do pracy), o coraz większym problemie, jakim jest brak wody. Poza tego typu opowieściami można się było dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych informacji, które powinno się znać choćby dlatego ,aby mieć cień wiedzy na temat tego, co dzieje się w gminie. Mogliśmy też sprawdzić akt ślubu swoich rodziców.

Urzędnicy byli dla nas bardzo mili i widać było ,że naprawdę chcą nam pokazać czym się tutaj zajmują. Niestety, nie udało się nam spotkać z panem Władysławem Pazdanem ,bo ogrom obowiązków wójta mu na to nie pozwoliły, Ale dzięki naszej wizycie zobaczyliśmy ,że w urzędzie tętni życie ,a władze gminy robią wszystko , aby nam - mieszkańcom, żyło się lepiej.

Monika Banach kl. 1b

Zdjęcia