Projekt – CZY WIESZ, ILE CHEMII JESZ? - Kronika SP <br>w Rupniowie

Projekt – CZY WIESZ, ILE CHEMII JESZ?

20 grudnia 2016

Dnia 20 grudnia 2016r. uczniowie klasy IIa zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom – uczniom klasy I - wyniki pracy nad projektem edukacyjnym pt. „Czy wiesz, ile chemii jesz?”. Projekt, który realizowali - Agata, Ewa, Patrycja, Klaudia, Weronika, Ola, Michał i Eryk - miał na celu uświadomienie im, jaka i ile chemii znajduje się w żywności, którą spożywamy na co dzień. Chociaż zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że w produktach, które zjadają są substancje chemiczne, to nikt nie spodziewał się, że aż w takiej ilości.

Pierwszym etapem projektu było udzielenie przez Eryka i Michała odpowiedzi na pytanie - co to są składniki pokarmowe i jakie składniki pokarmowe zawarte są w pożywieniu? Następnie Agata i Weronika realizując koleją część projektu starały się odpowiedzieć na pytania - co to są substancje „E”? Jak wiadomo znane stare powiedzenie mówi: „jesteś tym, co jesz”. Otwórz swoją lodówkę i przeczytaj etykiety na produktach spożywczych. Pewnie na większości znajdziesz, że zawierają dodatek „E”, ale co to jest to „E” i po co dodaje się je do żywności. Patrycja oraz Klaudia przez cały czas projektu bacznie obserwowały po które produkty spożywcze sięgają najczęściej uczniowie naszej szkoły, a następnie poddały je dogłębnej analizie. Wyniki przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej. Na samym końcu Ola i Ewa udowodniły, że faktycznie produkty, które spożywamy są napakowane chemią. Pod lupę wzięły ulubiony napój większości uczniów – coca colę i przeprowadziły z jej udziałem kilka doświadczeń, których wyniki zaprezentowały również w formie multimedialnej prezentacji.

Uczniowie realizujący projekt doszliśmy do wniosku, że co dziennie zjadamy bardzo duże ilości chemii, zawartej w żywności pod postacią barwników, utleniaczy, konserwantów, polepszaczy smaku, zagęszczaczy itp.

Zdjęcia