Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Kronika SP <br>w Rupniowie

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

30 października 2013

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem "Biblioteki szkolne - bramy do życia." Łącząc te okazję z inną - ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima w dniu 30 października p. Violeta Sarata zorganizowała w naszej szkolnej bibliotece konkurs czytelniczy pt.: "Zaczarowany świat Juliana Tuwima."

W konkursie wzięło udział 13 uczestników z klas II - V SP. Przed zawodnikami postawiono sześć rozbudowanych zadań, na które składały się m.in.: test z znajomości wierszy, krzyżówka, wykreślanka tytułowa, uzupełnianie cytatów. Uczestnicy musieli się także wykazać znajomościa ważniejszych faktów i dat z życia poety.

Zmagania konkursowe trwały przez 45 minut, a najwyższą liczbę punktów uzyskały:

  • Klaudia Zapalska I miejsce
  • Monika Kuzak II miejsce
  • Alicja Myszka III miejsce

Uczennice te uhonorowane zostały nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców. Natomiast pozostali zawodnicy otrzymali dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.

Ponadto we współpracy z p. W. Bukowiec przeprowadzono w klasie IV SP lekcje informatyki poruszające zagadnienia bezpiecznego Internetu. Uczniowie realizowali lekcje według schematu zamieszczonego na stronach portalu Sieciaki.pl. W łatwy i przystępny sposób mogli dowiedziec się jakie zagrożenia czyhają na nie w Sieci oraz jak należy ich unikać. Dzieci poznają wirtualne postacie - Sieciaki, które przez zabawę uczą je bezpiecznie korzystać z Internetu. Wskazują jakich zasad przestrzegać aby bezpiecznie surfować w Sieci oraz uczą poprawnego zachowania się, czyli Netykiety. Serwis www.sieciaki.pl podpowiada również jak należy postępować jeśli w sieci przydarzy nam się coś złego, coś nas zaniepokoi czy przestraszy. Zabawa w Internet przyjazny dzieciom odbywa sie m.in. poprzez ćwiczenia grupowe, quizy, kreskówki, pokaz filmowy, utwór hip-hopowy, audycje radiowe.
Tematyka ta jest zgodna z podstawą programową i Programem Profilaktycznym Szkoły.

Zdjęcia