Justyn Kołek znany grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa w naszej szkole - Kronika SP <br>w Rupniowie

Justyn Kołek znany grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa w naszej szkole

28 marca

Cieszę się, że jeżdżąc z wykładami po szkołach, robię coś pożytecznego, że może uda się zapobiec kolejnym wypadkom, ocalić komuś zdrowie albo nawet życie - mówi pan Justyn Kołek.

28 marca 2014 r. odwiedził naszą szkołę Justyn Kołek znany grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa. Jego wypowiedzi można często oglądać na antenach telewizyjnych i radiowych. Jest też konsultantem wielu redakcji prasowych w tematyce grzyboznawstwa i mikologii. Współpracuje z wybitnymi naukowcami zajmującymi się badaniem grzybów. Grzybiarstwo to pasja i sposób na życie pana Justyna, a w tej dziedzinie specjalizuje się on już od bardzo wielu lat. Dzięki samozaparciu i ogromnemu zaangażowaniu w poznawanie grzybów Justyn Kołek ukończył wielostopniowe kursy specjalistyczne, swoją wiedzę zgłębiał u najlepszych specjalistów Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, w ośrodkach w Poznaniu i Łodzi, brał udział w wielu imprezach krajowych i międzynarodowych jako ekspert i zyskał zasłużoną sławę jako najlepszy znawca tematu. Prowadzi prelekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych aby zwiększyć świadomość tego, jak niebezpieczne może być zbieranie grzybów, których jadalności nie jesteśmy pewni.
- Zdarza się bowiem i tak, że zbytnia wiara w swoje umiejętności oraz doświadczenie prowadzi do zatrucia grzybami, a to z kolei może skończyć się tragicznie.

Jak, kiedy i gdzie zbierać grzyby? Na jakie elementy wyglądu grzybów należy zwrócić uwagę aby uniknąć pomyłki i odróżnić smaczne grzyby jadalne od podobnych im grzybów trujących? Na podstawie jakich cech można rozpoznać śmiertelnie trującego grzyba? Jak uniknąć zatrucia grzybami? Z którymi grzybami trującymi lub niejadalnymi można pomylić borowika szlachetnego oraz pieprznika jadalnego?

Na te i wiele innych pytań odpowiedział podczas swojej prelekcji pan Justyn Kołek. Przekazał uczniom proste zasady jakich grzybów unikać a za jakimi się rozglądać. Uświadomił społeczności szkolnej, które wiadomości są mitami o grzybach, które lekko przesadzone no i które to prawda. Uczulał, że grzyb trujący nie musi być piekący albo gorzki w smaku. Nieprawdą jest też, że jak grzyb jest nadgryziony przez ślimaka, to musi na pewno być jadalny. Akurat muchomory sromotnikowe ślimaki często nadgryzają. Im nie szkodzą, dla nas są śmiertelnie trujące. Mówił, że zatrucie szatanem (powszechnie uznawanym za bardzo niebezpiecznego grzyba) może spowodować wymioty i biegunkę. Wskazywał na fotografii naprawdę szkodliwe grzyby niszczące wątrobę, nerki, nawet serce. Starszym uczniom opowiedział także o grzybach halucynogennych, o tym, jakie spustoszenie sieją w organizmie, że zdarzyły się przypadki samobójstw po ich spożyciu.
- Te grzyby uszkadzają mózg. Człowiek, który długo je zażywa, jest skazany na wegetację - mówi Kołek.

W swojej prelekcji wspomniał także o ochronie przyrody. Wyczulił dzieci i młodzież, aby nie hałasowały w lesie, nie płoszyły zwierząt, nie zadeptywały rezerwatów przyrody jak również nie zaśmiecały lasów. Mówił: „Nigdy nie rozdeptuj i nie niszcz grzybów trujących. Są one bardzo ważne dla ekosystemu lasu”.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać panu Justynowi pytania. Mamy wielu młodych zapalonych grzybiarzy w szkole, którym pan Justyn udzielił wyczerpujących informacji. Jego lekcja podobała się uczniom i z wielkim zainteresowaniem go słuchali.

Zdjęcia