"Pierwsza pomoc" - Kronika SP <br>w Rupniowie

"Pierwsza pomoc"

27 października 2014

W ramach działalności Szkolnego Koła Caritas
w naszej szkole zostało zorganizowane szkolenie
z zakresu ratownictwa medycznego. Odbyło się ono dzięki uprzejmości limanowskiego Auto Moto Klubu, którego członkowie poświęcili aż sześć godzin całkowicie nieodpłatnie na szkoleniu naszej młodzieży. Wszystkie klasy gimnazjum miały taki kurs przez dwie godziny lekcyjne i każdy uczeń mógł przećwiczyć elementy pierwszej pomocy. Panowie opowiadali co trzeba zrobić w danym przypadku np. gdy widzimy osobę leżącą na ulicy, która nie oddycha i jest nieprzytomna:

1. Ocena sytuacji
2. Ocena stanu poszkodowanego
3. wezwanie pomocy
4. reanimacja, czyli:
- 30x uciśnięć klatki piersiowej
- 2x wdechy ratownicze

PAMIĘTAJ!
Obowiązkiem moralnym każdego z nas, a prawem każdego człowieka, jest udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu. Od Ciebie i od posiadanych umiejętności może zależeć życie innych!

Po tych ważnych i bardzo przydatnych dla nas informacjach każdy dostał: kubek, "smycz" odblaskową oraz 2 książeczki NT. udzielanie pierwszej pomocy. Następnie wyszliśmy na zewnątrz i oglądaliśmy samochód ratowniczy. Mieliśmy okazję zobaczyć przeróżne sprzęty i przybory do udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy panom Mirosławowi Kaja, Lesławowi Zelek oraz Bogumiłowi Talar za dokładne wytłumaczenie wszystkiego, cierpliwość i czas nam poświęcony.

Zdjęcia

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie Auto Moto Klubu