„Moja Ziemia – Mój dom” - Kronika SP <br>w Rupniowie

„Moja Ziemia – Mój dom”

7 czerwca 2017

Dnia 7 czerwca bieżącego roku uczniowie klas 2b, 3, 4, 5 i 6 SP oraz 1 i 2a PG zorganizowali apel ekologiczny poświęcony ochronie środowiska.

Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i tlenu nie moglibyśmy oddychać, bez gleby – jeść, bez deszczu i rzek - pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – a mianowicie możemy żyć.

Zwierzęta, drzewa i my - ludzie oddychamy tym samym powietrzem i żywimy się owocami tej samej Matki Ziemi. Lecz nie wydaje się, abyśmy bardzo troszczyli się o miejsce, które jest naszym domem.

W czasie apelu prowadzący zadawali pytania skłaniające do refleksji, na które wbrew pozorom odpowiedź wcale nie była prosta. Oto kilka z nich:
- Czy chcemy mieć więcej betonu czy więcej zieleni?
- Czy chcemy mieć więcej samochodów czy czystsze powietrze?
- Dlaczego umierają drzewa?
- Dlaczego tyle chorych dzieci?
- Dlaczego kwaśne deszcze?
- Dlaczego trudno jest oddychać?

Poprzez zadawanie tych oraz wielu innych pytań uczniowie starali się uświadomić swoim starszym, jak i młodszym kolegom jak ważną rzeczą w życiu każdego człowieka jest poczucie przynależności do środowiska oraz poczucie odpowiedzialności za jego stan. Chcieli by te kilkanaście minut było apelem do naszej świadomości, abyśmy zdawali sobie sprawę, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to po prostu działanie przeciwko samemu sobie.

Zdjęcia