Prywatność i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem?" - Kronika SP <br>w Rupniowie

Prywatność i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem?

27 luty 2018

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowaliśmy akademię traktującą o bezpiecznym posługiwaniu się Internetem. Uczniowie zaprezentowali różne scenki, mówiące o czyhających na młodych ludzi niebezpieczeństwach w sieci oraz przypomnieli wszystkim zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Jedna z inscenizacji odzwierciedlała współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie zawierał morał: Zadbaj o swój wizerunek, szanuj innych w sieci, chroń swoją prywatność. Kolejne skecze ostrzegały przed podawaniem swoich danych osobowych czy też przed korzystaniem bez umiaru z Internetu. Następny epizod przypominał, aby mieć ograniczone zaufanie wobec znajomości zawieranych w sieci. Młodzież pokazała czym jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje (zarówno dla ofiar jak i sprawców) oraz jak sobie z nią radzić. Ich występ uatrakcyjniły koleżanki śpiewające piosenki. Pierwszą pt. „Internet” zaśpiewały dziewczynki ze szkoły podstawowej (tekst: https://zapytaj.onet.pl/Category/015,014/2,24177893,Przerobione_teksty_piosenek.html), natomiast autorami tekstu drugiego utworu są uczniowie kl. 3b gimnazjum.

Na zakończenie uczniowie zobaczyli film "Cyberprzemoc odc. 3" (https://www.youtube.com/watch?v=XMcr2-Ke3I4), uświadamiający młodym, że w sieci każdy może znaleźć Twój autoportret, który tam umieściłeś. Są tam Twoje zachowania i emocje, które pokazujesz, są dane które udostępniasz każdemu kto chce je mieć i Twoje przekonanie, że to Twoja prywatna przestrzeń. Każdy może się dowiedzieć co zrobiłeś. Dużo łatwiej jest zmienić imię i nazwisko niż wyczyścić Internet. Młodzi nie zdają sobie sprawy, że w sieci jest ich życie.

Młodzież poprzez akademię pokazała aktualne problemy dotyczące zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy sieci. Uczniowie podkreślili fakt, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

Zdjęcia