97 rocznica Odzyskania Niepodległości - Kronika SP <br>w Rupniowie

97 rocznica Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2015

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczestniczenie w takich akademiach jest patriotycznym obowiązkiem, wyrazem naszego szacunku wobec tych, którzy pracowali, walczyli i poświęcali życie. W ten sposób oddajemy im cześć i możemy podziękować za to, że możemy żyć w wolnej Polsce. Prowadzący zadali nam pytania:

  1. O czym myśleliśmy przychodząc dzisiaj na tę uroczystość?
  2. Z czym kojarzy się nam rok 1918?
  3. Kim był Józef Piłsudski?
  4. Czy wiemy, że Polska przez 123 lata znajdowała się pod zaborami?
  5. Czym jest dla nas wolność?
  6. Co czujemy wymawiając słowo Ojczyzna?

Nie oczekiwali od nas gotowych odpowiedzi, sloganów - po prostu zadali nam pytania, a my uświadomiliśmy sobie jak rzadko wracamy do tego myślami. Uczyliśmy się o tym. A jednak zdarza się, że zapominamy o tak ważnych wydarzeniach.

Uczniowie klasy 3b pod czujnym okiem Pani Marty Machynia i Pani Beaty Ryś przedstawili nam całą historię naszego kraju w formie prezentacji multimedialnej połączonej z pantomimą. Każdy z dużym zainteresowaniem i skupieniem śledził to, co dzieje się na scenie. Na koniec przeprowadzono konkurs pieśni patriotycznej. Główną nagrodą był wybrany przez zwycięzców 1 dzień bez pytania.
Kl 4 "Rozszumiały się wierzby płaczące"
Kl 5 "Rota" - Wygrana
Kl 6 "Piechota"
Kl 1a "Legiony"
Kl 1b "Rozkwitały pąki białych róż" - Wygrana
Kl 2a "Przybyli ułani"
Kl 2b " Rota" - Nagroda dla trębacza - Olgierda Halota
Kl 3a " Puść mnie matko"
Kl 3b "Serce w plecaku" – Wygrana
Gratulujemy zwycięzcom! Zaśpiewane pieśni dobitnie potwierdzają fakt, że w historii naszego narodu radość miesza się ze smutkiem. Uczestniczenie w takiej akademii było dla każdego wielkim zaszczytem. Dziękujemy za przygotowanie!

Zdjęcia