Akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości w Zespole Szkół
im. St. Wyspiańskiego w Rupniowie
8 listopada
OJCZYZNA - jakże piękne to słowo, ale słyszymy je bardzo rzadko. Czyżbyśmy wstydzili się go, czy jest ono niemodne,
a może zaściankowe, nieeuropejskie?
Dzisiaj, 8 listopada , na akademii z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości, chcemy przywrócić temu słowu należne mu znaczenie, chcemy, aby stało się słowem ważnym, cenionym
i chronionym.
11 listopada organizowane są z okazji odzyskania niepodległości koncerty, spotkania, manifestacje, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. Cieszymy się i my- uczniowie całej naszej szkoły- niepodległą , wolną Ojczyzną, którą wywalczyli polscy żołnierze.
Naszą radość wyśpiewaliśmy słowami piosenek patriotycznych. Każda klasa przygotowała i zaprezentowała na akademii wybraną pieśń:
- Kl IV „Nie pamiętasz”
- KL. V „Rota”
- KL. VI „Wojenko, wojenko”
- KL. I a „Przybyli ułani”
- KL.I b „Pierwsza Brygada”
- Kl. II „Serce w plecaku” "zkwitają pąki białych róż”
- KL. III a „Mury”
- KL. III b „Rozkwitają pąki białych róż”
Zapytaliśmy też uczniów naszej szkoły, czym jest dla nich jest Ojczyzna, Polska, Patriotyzm. Oto najpiękniejsze i najciekawsze wypowiedzi :
- Moja Ojczyzna to Polska. Jest ona piękna nie tylko pod względem zróżnicowanych krajobrazów, ale także przepięknej historii ubarwionej czerwoną krwią i bielą serc honorowych ludzi, zwykłych ludzi i wojsk, które za nią walczyły. Najpiękniejsze co może być to miłość do niej chociażby za te osoby, którym zawdzięczamy naszą wolność (Monika)
- Moja Ojczyzna to miejsce, w którym czuję się dobrze i bezpiecznie (Wojtek)
- Moja Ojczyzna to więź pokolenia. To dom i miejsce, gdzie się urodziłem, wychowałem i mieszkam, gdzie czuję się bezpieczny. To tu mieszkali moi przodkowie, a teraz ja tu mieszkam wraz z całą rodziną; to jest miejsce, w którym żyję, gdzie z pokolenia na pokolenie przekazywane są tradycje.(Krystian)
- Jestem Polakiem i uczę się na lekcjach (Remigiusz)
- Jestem Polakiem dumnym z własnego pochodzenia. Szanuję własną ojczyznę i dbam o kulturę, język i symbole narodowe (Marcin)
- Jestem Polką, bo urodziłam się w Polsce. Nie warto się wstydzić, a trzeba wręcz chwalić się polskością i tym, że jest się Polakiem dla przyszłego pokolenia, aby nie zapomniało o przeszłości, bo naród, który zapomina o przeszłości, nie ma przyszłości (Monika)
- Dawniej patriota walczył za swoja ojczyznę. Był gotów oddać za nią życie i był pewien, że postąpił dobrze. Nie wahał się i nie myślał, czy przyniesie mu to chwałę; wiedział, że walczy w słusznej sprawie, że tak trzeba.
- Dziś być patriotą to mieć swój honor i nigdy się nie poddawać (Agnieszka)
- Dziś patriota potrafi dbać o dobre imię swojego kraju, dba o symbole narodowe, takie jak flaga, godło czy hymn narodowy. Ma tez poczucie dumy i godności narodowej. Potrafi też być krytyczny wobec rodaków, których zachowanie nie jest godne patrioty. Nie wstydzi się swojego obywatelstwa i przynależności do kraju.(Krystian)
- Jestem dumna ze jestem Polką, gdy słyszę o dokonaniach moich przodków (Monika)
- Jestem dumna ze jestem Polką, gdy otwarcie mogę powiedzieć, że nasz rodak Jan Paweł II był wielkim człowiekiem (Sylwia)
- Jestem dumna ze jestem Polką, gdy Polak czegoś dokona np. zdobywa medale na olimpiadach, gdy godnie reprezentuje nasz kraj; zdobędzie nagrodę w dziedzinie nauki; gdy Polacy pomagają sobie wzajemnie i razem czegoś dokonają (Monika)
- Wstydzę się polskości i bycia Polką, gdy Polak jest przeciwko Polakowi (Ola)
- Wstydzę się polskości i bycia Polką, gdy widzę, jak wszystko się zmienia i ludzie traktują się jak wrogowie; gdy słyszę jak zachowują się kibole i jak niszczą nam Polakom opinię wśród innych krajów (Sylwia)
Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych, oni też wiedzą , co to jest Ojczyzna. Zobaczcie na ich piękne prace