Biblioteka Zespołu Szkół
im. Stanisława Wyspiańskiego
w Rupniowie


Aktualności:


Recenzje powieści „Oskar i pani Róża”

 „Oskar i pani Róża” to powieść autorstwa E.E. Schmitt. Opowiada o niezwykłej więzi między dziesięcioletnim chłopcem i kobietą. Dziecko miało bardzo przykre dzieciństwo, ponieważ cierpiało na nieuleczalną chorobę- białaczkę. Mimo przeciwności losu chłopiec nie tracił pogody ducha. W walce o życie wspierała go wolontariuszka- pani Róża. Dzięki niej Oskar poznał zabawę, w której jeden dzień to 10 lat. W ten sposób znalazł się w sytuacjach, których normalnie mógł nie doczekać.
  Powieść jest napisana dość nietypowo, ponieważ składa się z wielu listów pisanych do Boga. Treść książki jest bardzo wzruszająca i może wpłynąć na postrzeganie świata przez niektórych ludzi. Pokazuje, że wokół nas istnieje dużo fałszywych wartości, lecz nie brakuje jednak tych dobrych. Czasem wystarczą niewielkie gesty, by człowiek poczuł się lepiej. Tak właśnie było z Oskarem. Bardzo polecam tę książkę, ponieważ można choć przez chwilę zastanowić się nad sobą i wczuć się w losy głównego bohatera.

Marta Jurek  Utwór pt.,,Oskar i pani Róża'' napisał znany współczesny twórca E.E.Schmitt.
  Jest to opowieść o chłopcu chorym na białaczkę i jego wielkiej przyjaźni z panią Różą. Bohaterowie przemawiają do odbiorców w oryginalny sposób. Zdarzenie poznajemy dzięki listom. Fabuła jest bliska codziennemu życiu. Kogo z nas nie spotyka cierpienie, choroba? Kto z nas nie chciałby mieć przyjaciela?
  Oskar i jego opiekunka uczą nas miłości do bliskich, wzajemnego zaufania, bezinteresownej dobroci. Pokazują, że nikt nie jest sam. Choć powieść wyciska łzy z oczu, warto sobie to uświadomić.

Aleksandra Giza    „Oskar i pani Róża to powieść autorstwa E.E. Schmitta. Opowiada o ogromnej więzi między chorym chłopcem, a nieznaną mu dotąd kobietą. Oskar był dobrym, pogodnym dzieckiem. Pomimo swojej nieuleczalnej choroby, jaką była białaczka, ciągle widniał na jego twarzy uśmiech. Pani Róża to wolontariuszka, którą pomagała innym, zwłaszcza Oskarowi. Utwór jest napisany nietypowo. Ma formę listów skierowanych do Boga. Czytając książkę, często się wzruszałam.
    Mogę ja polecić innym. Temat książki jest dość trudny: to choroba dziecka, która nie ustępuje i przekreśla wszystkie marzenia młodego chłopca. Pomimo takiego tematu warto ją przeczytać.

Natalia Kokoszka


Zakończono proces dystrybucji podręczników na nowy rok szkolny poza nielicznymi wyjątkami.

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych